Διημερίδα για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας

Το σχολείο που Προλαμβάνει και Δημιουργεί

Click to enlarge image mesaris_6_5_2014-5.jpeg

Διοργάνωση ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Νοτίου Αιγαίου, σε συνεργασία με το Δήμο της Κω και με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου, διοργανώνουν Διημερίδα με θέμα: «Το Σχολείο που Προλαμβάνει και Δημιουργεί». Οι εργασίες της Διημερίδας θα πραγματοποιηθούν στην Κω, στις 6 και 7 Μαΐου 2014, με βάση το παρακάτω πρόγραμμα:

**   **   **  **
1η ημέρα: Τρίτη 6 Μαΐου 2014 - Έναρξη εργασιών
Οι εργασίες της πρώτης ημέρας της Διημερίδας απευθύνονται στους Διευθυντές και στους Συντονιστές Δράσεων Πρόληψης της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της νήσου Κω.
Το βιωματικό εργαστήριο για την αξιοποίηση του θεατρικού παιχνιδιού που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 6 Μαΐου 2014 στις 17:00-19:00, απευθύνεται στους Συντονιστές των Δράσεων Πρόληψης των Σχολικών Μονάδων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης της νήσου Κω (ένας για κάθε σχολείο).
2η ημέρα: Τετάρτη 7 Μαΐου 2014
Τα βιωματικά εργαστήρια της δεύτερης ημέρας απευθύνονται στους Συντονιστές Δράσεων Πρόληψης των Σχολικών Μονάδων Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης της νήσου Κω.
Στόχος της Διημερίδας είναι η ευαισθητοποίηση και η εκπαίδευση των διευθυντών και των συντονιστών δράσεων των σχολικών μονάδων στην ανάπτυξη δεξιοτήτων πρόληψης και αντιμετώπισης της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, ώστε να δράσουν ως πολλαπλασιαστές στην εκπαιδευτική κοινότητα, η οποία μέσα από ποικιλία δράσεων θα ενισχύσει τη συνεργασία και την αυτοεκτίμηση των μαθητών.
Κατά τη διάρκεια της Διημερίδας θα πραγματοποιηθούν επαφές Φορέων για την αξιοποίηση συνεργασιών και δικτύων στις τοπικές κοινωνίες στο πλαίσιο του Παρατηρητηρίου για την Πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.