Ενημέρωση γονέων

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών του 2ου Γυμνασίου Κω σας ενημερώνουμε για τα εξής:

Από Δευτέρα 18/5/20 ξεκινούν τα μαθήματα για όλες τις τάξεις του Γυμνασίου

• Οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Κω έχουν χωριστεί σε δύο μέρη, δηλαδή σε 140 περίπου μαθητές και θα έρχονται εκ περιτροπής όπως περιγράψαμε σε προηγούμενη ενημέρωση.
  • Κατά την είσοδο τους στο σχολείο θα μπαίνουν ένας ένας και η κάθε τάξη θα είναι τοποθετημένη σε διαφορετικό σημείο της αυλής.
  • Οι μαθητές/τριες είναι υποχρεωτικό να παραμένουν στο συγκεκριμένο σημείο και στα διαλείμματα τηρώντας ο ένας από τον άλλον απόσταση 1.5μ.
  • Δεν επιτρέπεται να πηγαίνουν στον χώρο άλλης τάξης αλλά παραμένουν υποχρεωτικά στον χώρο της δικής τους τάξης.
  • Δεν θα βγαίνουν όλα τα τμήματα συγχρόνως για διάλειμμα αλλά ανά 6 σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχουμε φτιάξει και τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ. Ορισμένα ώρες θα γίνεται απλώς αλλαγή καθηγητή χωρίς διάλειμμα.
  • Κάθε τμήμα θα έχει πλέον 11 μαθητές.
  • Η χρήση της μάσκας δεν είναι υποχρεωτική αλλά αν υπάρχουν παιδιά που θέλουν να την χρησιμοποιούν, έχουν το δικαίωμα ακολουθώντας τις οδηγίες σωστής χρήσης της μάσκας.
  • Σε κάθε τάξη υπάρχει απολυμαντικό το οποίο οι μαθητές/τριες μπορούν να το χρησιμοποιούν μπαίνοντας για μάθημα
  • Στις τουαλέτες υπάρχει κρεμοσάπουνο όπου μπορούν να πλένουν τα χέρια τους κατά την ώρα του διαλείμματος, μπαίνοντας με τη σειρά που θα ορίζει ο εφημερεύων. Είναι αυτονόητο ότι δεν θα μπορούν να μπαίνουν όλοι και όλες σε ένα 15λεπτο διάλειμμα.
  • Τα χέρια τους μπορούν να τα πλένουν και στις βρύσες της αυλής.
  • Κάθε παιδί θα πρέπει να έχει μαζί του απολυμαντικά μαντηλάκια για την περίπτωση που δεν θα μπορεί να  πλύνει τα χέρια του.
  • Κάθε μαντηλάκι που χρησιμοποιεί θα πρέπει να το πετάει με ασφαλή τρόπο στους κάδους απορριμάτων. Το ίδιο ισχύει για τις μάσκες ή για τα γάντια.
  • Στην τάξη δεν θα πρέπει να ανταλλάσσουν αντικείμενα με άλλους συμμαθητές/τριες.
  • Έχει ιδιαίτερη σημασία για την ασφάλεια και την υγιεινή των μαθητών/τριών να τηρούν τις αποστάσεις και τις οδηγίες υγιεινής.
  • Σε κάθε τμήμα θα γίνει λεπτομερής ενημέρωση των μαθητών/τριών από τους εκπαιδευτικούς.
  • Σε περίπτωση που σημειωθεί ύποπτο κρούσμα θα μεταφερθεί σε συγκεκριμένο και απομονωμένο σημείο του σχολείου αφού ενημερωθεί άμεσα ο γονιός για να έρθει να παραλάβει το παιδί.
  • Σε περίπτωση που κάποιο παιδί δεν τηρεί τις οδηγίες και παραβιάζει τους κανόνες θα καλείται ο γονιός για να το παραλάβει.
  • Κατά την έξοδό τους από το σχολείο θα βγαίνουν σύμφωνα με το σχέδιό μας για το σεισμό, τηρώντας μεταξύ τους τις αποστάσεις.
  • Στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ δεν επιτρέπονται επισκέπτες
  • Στο λεωφορείο είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας.
  • Οι γονείς θα πρέπει να τονίσουν στα παιδιά τους πόσο μεγάλη σημασία έχει να τηρήσουν μέχρι το τέλος της χρονιάς τις οδηγίες.
  • Οι γονείς επίσης θα πρέπει να φροντίζουν να είναι εφοδιασμένα τα παιδιά με ό,τι χρειάζεται πριν έρθει στο σχολείο.
  • Τα παιδιά που απουσιάζουν με υπεύθυνη δήλωση γονέα, δεν θα μπορούν να έρχονται στο σχολείο.
  • Παρακαλούμε τους γονείς να τονίζουν στα παιδιά τους καθημερινά την αναγκαιότητα να εφαρμόζουν τις οδηγίες.
  • Το ωρολόγιο πρόγραμμα έχει αλλάξει και έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα μας.
  • Η ενισχυτική διδασκαλία θα συνεχιστεί (πλην των εκπαιδευτικών που έχουν άδεια ειδικού σκοπού). Θα υπάρξει ενημέρωση.
  • Τα τμήματα ένταξης θα λειτουργήσουν όσο είναι εφικτό κανονικά.