Μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του covid-19

Η πρόσφατη νομοθετική ρύθμιση του ΥΠΑΙΘ με τα μέτρα  κατά της διάδοσης του COVID-19  που θα εφαρμοστούν στα σχολεία.

Μεταξύ αυτών τα πιο σημαντικά είναι:

1. Οι μαθητές/τριες, οι εκπαιδευτικοί και οι επισκέπτες θα εισέρχονται με απλή (μη ιατρική) μάσκα στο σχολείο.
  2. Μαθητής/τρια που δεν θα φοράει μάσκα δεν θα μπαίνει στην τάξη και θα καλείται ο γονέας να τον/την παραλάβει
  3. Μαθητής/τρια με πυρετό ή άλλα συμπτώματα συμβατά με τον covid-19 απαγορεύεται να έρθει στο σχολείο.
  4. Μαθητής/τρια που εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με τον covid-19 θα οδηγείται σε προεπιλεγμένο χώρο του σχολείου, μακριά από τα άλλα παιδιά και θα καλείται άμεσα ο γονέας να παραλάβει το παιδί.
  5. Οι κατηγορίες των μαθητών/τριών που μπορούν να μην φορούν μάσκα
  6. Οι κατηγορίες μαθητών/τριών που μπορούν να φορούν ειδική χειρουργική μάσκα

Παρακαλούμε τους γονείς κηδεμόνες εκπαιδευτικούς και μαθητές να την διαβάσουν προσεκτικά.

Attachments:
FileDescription