Σύντομες οδηγίες για μαθητές/μαθήτριες

Πώς ξεκινάω το διαδικτυακό μάθημα

Οδηγίες χρήσης τηλε-εκπαίδευσης Webex για καθηγητές

1. Πατάμε τον σύνδεσμο (link) που μας έστειλε ο κάθε εκπαιδευτικός είτε στο μέιλ μας  ή από την ιστοσελίδα του σχολείου μας
  2. Αμέσως θα δείτε σιγά σιγά να ανοίγει μια οθόνη με το όνομα του καθηγητή σας πάνω πάνω πχ. Κωνσταντίνος Φιοραβάντης
  3. .Η οθόνη γράφει starting your meeting δηλαδή ξεκινάει η συνάντηση.
  4. Κάτω κάτω στο κέντρο περίπου της οθόνης θα πατήσετε την ένδειξη join from your browser, δηλαδή συνδεθείτε από τον δικό σας φυλλομετρητή πχ google chrome
  5. Aυτό θα σας βγάλει στο personal room του κάθε καθηγητή, δηλαδή στην δική του τάξη
  6. Μετά θα εμφανιστεί μια καρτέλα με τον τίτλο enter your information, δηλαδή εισάγετε πληροφορίες. όπως το ονοματεπώνυμό σας και το email σας και αφού δώσουμε αυτές τις πληροφορίες, πατάμε τη λέξη NEXT
  7. Μπορεί και να μην ζητηθούν αυτές οι πληροφορίες και τότε θα βρεθείτε άμεσα στο personal room του καθηγητή σας και θα πρέπει να πατήσετε την ένδειξη join meeting αφού πρώτα κλείσετε (mute) το μικρόφωνό σας που βρίσκεται κάτω αριστερά με το γνωστό εικονίδιο.
  8. Μόλις συνδεθείτε, θα χρειαστεί να περιμένετε λίγο να σας αποδεχθεί ο διαχειριστής δηλαδή ο καθηγητής σας.
  9. Στη συνέχεια λέτε καλημέρα, είμαι εδώ, παρών ή παρούσα. Μπορείτε να το κάνετε και με ένα χαιρετισμό χωρίς ήχο ή να γράψετε στο chat την καλημέρα σας.
  10. Προσέξτε το κουμπάκι με το chat, κάτω δεξιά,  όπου από εκεί θα στέλνετε μηνύματα στον καθηγητή σας για να υποβάλλετε μια ερώτηση.
  11. Τέλος κάτω στην οθόνη όπου υπάρχουν 3 τελίτσες θα βρείτε το raise hand για να σηκώνετε το χέρι σας όταν θέλετε να πείτε κάτι.
  12. Τότε ανοίγουμε και το μικρόφωνο αφού πάρουμε το λόγο βέβαια από τον καθηγητή μας.
  13. Αν θέλετε να βγείτε από την τηλεδιάσκεψη πατάτε το κόκκινο κουμπί με το Χ και μετά επιλέγετε leave meeting
Μαρίνα Μπέττα