Ενημέρωση_3 Γενικά Μέτρα προστασίας covid

Αγαπητοί γονείς

από Δευτέρα 1 Φεβρουαρίου 2021 που ανοίγουν τα Γυμνάσια, επιφέρουμε ορισμένες τροποποιήσεις στη λειτουργία του σχολείου μας σύμφωνα με τις εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ.

1. Διαφορετικά διαλείμματα για δύο ομάδες τμημάτων (Ομάδα Ι και ομάδα II)
  2. Όλα τα διαλείμματα γίνονται δεκάλεπτα
  3. Εφαρμόζονται τα συνεχή δίωρα μαθήματος
  4. Έναρξη ημερήσιου προγράμματος μαθημάτων 8.15 π.μ. (οι πύλες του σχολείου θα κλείνουν, εκτός κακοκαιρίας)
  5. Τέλος ημερήσιου προγράμματος μαθηματων στις 2.00 μμ.
  6. Η είσοδος των μαθητών θα γίνεται από τις δυο μπροστινές πύλες ΠΥΛΗ 1 (κεντρική) και ΠΥΛΗ 2.
  7. Ο εφημερεύων του ορόφου αποσπάται από την εφημερία του στον όροφο και τοποθετείται στην ΠΥΛΗ 2 μόνο ατά την πρωινή είσοδο των μαθητών.
  8. Όλοι μαθητές  θα εξέρχονται το μεσημέρι την ώρα που σχολούν, μόνο από την ΠΥΛΗ 1
  9. Σχετικά με την περίπτωση κρούσματος covid ακολουθούμε τις οδηγίες του ΕΟΔΥ
  10. Η σύγχρονη διδασκαλία εξ αποστάσεως παύει για τους εκπαιδευτικούς

Οδηγίες προστασίας από αναπνευστική λοίμωξη από το νέο κοροναϊό - Εγκύκλιοι  - Υπουργείο Υγείας

Σημείωση:

1. Η έλλειψη επάρκειας εφημερευόντων εκπαιδευτικών δεν μας επιτρέπει να έχουμε επιβλέποντες σε όλα τα σημεία του σχολείου. Εφημερία στο ισόγειο (πλην των τουαλετών) δεν είναι εφικτό να υπάρχει.
  2. Η κατάργηση της φύλακα κ.Κούλας Ζαμάγια από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων στέρησε το σχολείο μας από ένα σημαντικό άτομο του προσωπικού ασφαλείας .
  3. Το σχολείο δεν διαθέτει σχολικό φύλακα για την επιτήρηση των μαθητών/τριών κατά την είσοδό τους στα λεωφορεία του Δήμου Κω  και κατά την αποβίβασή τους από αυτά.
  4. Για την ασφαλή μετακίνησή τους και για να μην συνωστίζονται, δώστε κι εσείς τις απαιτούμενες οδηγίες στα παιδιά σας.
  5. Η χρήση της μάσκας είναι υποχρεωτική και στους εξωτερικούς και στους εσωτερικούς χώρους του σχολείου.
  6. Μαθητής ή μαθήτρια χωρίς μάσκα, δεν θα μπαίνει στην τάξη και θα καλείται ο γονέας.
  7. Για την ασφάλεια των μαθητών στο κυλικείο, είναι αποκλειστικά υπεύθυνη η εκμισθώτρια.

Μπορείτε να συμβουλευτείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση του ΥΠΑΙΘ

Ευχαριστούμε για την κατανόηση

Καλή δύναμη και Καλή Αρχή στα παιδιά!