Κως 2011: Μέτρηση της απόστασης της Κω από το κέντρο της Γης- Υπεύθυνος εκπαιδευτικός ο κ. Ξενοφών Φανουρίου

Το βιβλίο αυτό είναι καρπός μιας σπουδαίας πολύπλευρης ομαδικής εργασίας των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Κω το σχολικό έτος 2010-11 με επιβλέποντα-υπεύθυνο εκπαιδευτικό τον κ. Ξενοφώντα Φανουρίου. Εκδόθηκε χάρη στην οικονομική συμβολή του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Κώου και Νισύρου κκ. Ναθαναήλ και γονέων σε συγκεκριμένο αριθμό αντιτύπων τα οποία μοιράστηκαν σε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. Η εργασία παρουσιάστηκε συνολικά σε εκδήλωση που έγινε στο Κλειστό Γυμναστήριο του σχολείου μας με τον τίτλο "Επιστήμη-Τέχνη-Τεχνολογία" στις 11/6/2011. Το σχ. έτος 2012-13 ο κ. Φανουρίου έλαβε έπαινο για την εργασία αυτή στους 7ους Πανελλήνιους Αγώνες Κατασκευών και Πειραμάτων Φυσικών στην Αθήνα.

To βιβλίο σε μορφή pdf μπορεί να το μελετήσει όποιος επιθυμεί στην ιστοσελίδα μας(βλ. attachments biblio)