Επιμορφωτική συνάντηση με το ΚΕΣΥ ΚΩ

Με επιτυχία διεξήχθη σήμερα Τρίτη 14 Ιανουαρίου 2018 η επιμορφωτική και επιστημονική συνάντηση της επιστημονικής ομάδας του ΚΕΣΥ Κω με το σύλλογο εκπαιδευτικών του σχολείου μας. Συζητήθηκε πληθώρα θεμάτων, έγινε ανταλλαγή απόψεων και τέθηκε έντονος προβληματισμός για πολλά από τα ζητήματα που αντιμετωπίζει ο κάθε εκπαιδευτικός με τους μαθητές και τις μαθήτριες στην εκπαιδευτική πράξη. Το 2ο Γυμνάσιο είναι το σχολείο στο οποίο λειτουργεί τμήμα ένταξης από το 2012 μέχρι σήμερα. Ωστόσο αυτή τη στιγμή διαθέτουμε μόνο μία μαθητικό για το τμήμα ένταξης και δύο εκπαιδευτικούς για την παράλληλη στήριξη. Η μεγάλη αύξηση του αριθμού των μαθητών/τριών το σχολικό έτος 2019-20 κάνει επιτακτική την ανάγκη εμπλουτισμού του σχολείου μας και με άλλες ειδικότητες εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής και υποχρεωτική την ίδρυση 3ου Γυμνασίου στην πόλη της Κω. Η Διεύθυνση ΔΕ Δωδεκανήσου είναι επαρκώς ενημερωμένη για τις ανάγκες μας σε διδακτικό προσωπικό ειδικής αγωγής.

Attachments:
FileDescription