Σύντομη ιστορία του σχολείου

Το παλιό 2ο Γυμνάσιο Κω*

timthumb

Το 2ο Γυμνάσιο Κω ιδρύθηκε το 1988 ως συνέπεια υπερκορεσμού του ενός και μοναδικού Γυμνασίου που λειτουργούσε από το 1980 στην  πόλη της Κω στην περιοχή Κακό Πρινάρι- Αγία Μαρίνα. Λειτούργησε εξαρχής στο 2ο όροφο του υφιστάμενου διδακτηρίου με πολλά προβλήματα, γιατί δεν διέθετε τους απαιτούμενους χώρους για ένα σύγχρονο διδακτήριο. Πολλοί χώροι που δεν είχαν σχεδιαστεί για αίθουσες μετατρέπονταν σιγά σιγά με την προσθήκη γυψοσανίδων σε αίθουσες διδασκαλίας για να χωρέσει ο διαρκώς αυξανόμενος αριθμός μαθητών.  Με την πάροδο του χρόνου προστέθηκαν και προκάτ αίθουσες στην αυλή του σχολείου. Το κλειστό γυμναστήριο είχε διαθέσει κι αυτό ορισμένους χώρους του για να εξυπηρετηθεί το διδακτήριο. Τα θεωρεία του είχαν γίνει εργαστήρια Τεχνολογίας και Καλλιτεχνικών με πολλά προβλήματα και τεράστιους κινδύνους.

Η δημιουργία ενός καινούριου σχολείου ήταν αίτημα χρόνων το οποίο τελικά πραγματοποιήθηκε. Αν και ξεκίνησε η θεμελίωσή του το 2006, ωστόσο η μετακίνηση του σχολείου έγινε με εντολή Περιφερειάρχη και της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δωδεκανήσου το σχολικό έτος 2012-13.

Πολλοί αξιόλογοι εκπαιδευτικοί δίδαξαν σε αυτό από ιδρύσεώς του μέχρι σήμερα.  Πρώτος Γυμνασιάρχης του 2ου Γυμνασίου Κω υπήρξε ο κ. Μιχαήλ Τσαταλιός, μαθηματικός

.5137a29badaea p3062704 resized

Μετά τη συνταξιοδότηση του κ. Τσαταλιού Μιχαήλ, γυμνασιάρχης ανέλαβε από 21 Φεβρουαρίου 1992 ο κ. Γιώργος Σακέλλης, καθηγητής μουσικής μέχρι 1/9/1992 που ανέλαβε νέα γυμνασιάρχης η κ. Φρόσω Φουρτούνη, φιλόλογος

* στον τοίχο διακρίνεται καλλιτεχνική δημιουργία  (τοιχογραφία) της κ. Χρυσής Τσιούρη η οποία έγινε το σχολικό έτος 2010-11